U moderních hodinek oceňujeme celou řadu technologií a funkcí. Jednou z vlastností, kterou uvítá jistě každý majitel hodinek, je vodotěsnost. A nemusíte být právě profesionálním potápěčem. Tento bonus je skvělý i pro běžný život. Majitelé laciných hodinek určitě zažili jeden nepříjemný okamžik. Stačilo zmoknout nebo se delší dobu pohybovat ve vlhkém prostředí a hodinky pak delší dobu stávkovaly. Buď se prostě strojek zastavil anebo se sklíčko natolik zamlžilo, že nebylo vidět na ciferník.
- Vybírat hodinky bychom tedy měli i podle toho, zda jsou odolné vůči vlhkosti a vodě.
Hodinky vám prozradí samy, kolik vody snesou
Výrobci kvalitních hodinek uvádějí na svém výrobku informaci o vodotěsnosti. Jedná se o různé značky, které se na první pohled mohou zdát složité, ale není tomu tak. Pokud pochopíme princip označování, pak máme už v této oblasti navždy jasno.
- Na samém začátku tabulky označení vodotěsnosti je značka Water resistant (WR) bez číselného údaje.
-
Většinou se jedná o hodinky určené na běžné nošení anebo do společnosti.
- Tyto hodinky jsou odolné vůči prachu a zvýšené vlhkosti.
- Pokud zmoknete, pak by jim to nemělo ublížit.
Hledáte-li například dámské sportovní hodinky, které snesou i běžné koupání, pak hledejte takové, na kterých je značka 50M (5 ATM). V nabídce najdete ale také sportovní hodinky, které jsou určené pro potápění. I v tomto případě je to rozdělené. Kupříkladu pánské sportovní hodinky se značkou 100M (10ATM) mohou do hloubky až deseti metrů.
- Je tedy jasné, že čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost.
Pokud se budete řídit při výběru tímto jednoduchým pravidlem, pak máte jistotu, že se ve vodě nezničí ani hodinky s GPS a dalšími moderními technologiemi. Hodinky pro profesionální potápěče 1000M (100ATM) s sebou můžete vzít i v případě hlubinného potápění.